ZAVRŠNA TRIBINA PROJEKTA “OSNAŽI SE, ODVAŽI SE”: Ministarka Macura najavila veću podršku u borbi protiv nasilja nad ženama
U Svečanoj sali Gradske uprave Pirot održana je završna tribina projekta “Osnaži se, odvaži se”, na kojoj je ministarka bez portfelja Tatjana Macura najavila značajno povećanje budžeta za borbu protiv nasilja nad ženama. Projekat je realizovalo udruženje “LAV” uz podršku Saveta za rodnu ravnopravnost grada Pirota, a rezultati su pokazali ohrabrujuće pomake u spremnosti žena da prijavljuju nasilje.
Ministarka Macura je istakla da će u 2025. godini biti obezbeđena tri puta veća sredstva nego u prethodnoj. “Budžet nam je u narednoj godini značajno povećan. Odvojićemo oko 300 miliona dinara, od čega će 250 miliona biti usmereno na podršku organizacijama civilnog društva, a 50 miliona jedinicama lokalne samouprave“, najavila je ministarka, dodajući da je cilj da se konkursne aktivnosti završe do kraja februara.
Govoreći o dosadašnjim rezultatima, ministarka je ukazala na pozitivne trendove. “U prethodnoj godini imamo manji broj ubijenih žena nego ranije. Iako i jedna žrtva nasilja je previše, ohrabruje činjenica da žrtve nasilja pokazuju veće poverenje u institucije sistema”, naglasila je Macura.
Jelena Marinković iz udruženja “LAV” predstavila je rezultate projekta koji je obuhvatio preko 60 žena kroz fokus grupe i radionice. “Tokom fokus grupa čule smo preko dvadesetak strašnih priča. Nasilje trpe žene svih starosnih doba, obrazovnih profila i socijalnih statusa – i zaposlene i nezaposlene, i siromašne i bogate. Isto tako, nasilnici nisu samo alkoholičari ili osobe sa ličnim problemima, već i obrazovani ljudi na važnim funkcijama”, istakla je Marinković.
Ohrabrujuće podatke iznela je i direktorka Centra za socijalni rad Pirot, Marija Vasić. “U 2024. godini imali smo 200 prijava nasilja, što je smanjenje u odnosu na 214 prijava iz 2023. godine. To može značiti dve stvari – da smo dobro radili na prevenciji, ali i da moramo još snažnije da nastavimo borbu za nultu toleranciju na nasilje”, naglasila je Vasić. Ona je posebno istakla značaj finansijske pomoći žrtvama nasilja koju obezbeđuje lokalna samouprava, što omogućava ženama da se osamostale i započnu nov život.
Tijana Hristov, članica Gradskog veća Pirota, ukazala je na značaj saradnje svih relevantnih institucija. “Imamo ogromnu saradnju između grada i organizacija civilnog društva, uz aktivno učešće Centra za socijalni rad, Nacionalne službe i policije. Uvodimo nove mere i sagledavamo problem iz svih uglova kako bismo nasilje sveli na minimum”, istakla je Hristov.
Amelija Kostadinović iz Gradske uprave Pirot pohvalila je rad Saveta za rodnu ravnopravnost i primetila važan napredak. “Na prvim tribinama u okviru kampanje ’16 dana aktivizma’ primetila sam da su žene koje su pretrpele nasilje mnogo otvorenije da pričaju o tome bez zadrške. To pokazuje da smo im zaista velika podrška“, zaključila je Kostadinović.
Pored kontinuiranog rada na prevenciji, za žrtve nasilja dostupni su SOS telefoni – 192 ili 0800 100 600, dok je za decu školskog uzrasta otvorena nacionalna platforma “Čuvam te”, koja pruža informacije o prepoznavanju i prijavljivanju nasilja.